В Україні відроджують насадження кедрів

«Коли чуємо про кедрів, то, ймовірно перша асоціація, із тайгою і засніженими просторами Сибіру. Однак ці дерева чудово ростуть в Україні. І хоч багато їх вирубали через цінну деревину, сьогодні ці насадження відновлюють. Унікальний проект започаткувала два роки тому Тетяна Мадісон разом із своєю родиною і однодумцями. Вони заснували громадську організацію  «Кедри України», яка займається відродженням насаджень кедрів в нашій країні, популяризацією цих дерев, їх захисту та екологічною освітою серед дітей.

Санітар повітря і дерево бажань

В Україні збереглися праліси, де росте кедр, у заповіднику Горгани. Активісти громадської організації «Кедри України» розробили на своєму сайті спеціальну карту, де позначають насадження кедрів в Україні – і молоді, і  старі дерева.

«Ми вивчили історію і з’ясували, ще тисячу років тому в Україні були багаті кедрові ліси, які просто знищили, — розповідає Тетяна Мадісон. —  Ці дані опосередковано збереглися в розповідях давніх мандрівників, легендах. Завдяки ним ми знаємо, що в Україні колись водилися соболі. А ці тварини живуть тільки там, де є кедрові горіхи. Чому саме кедр? Це унікальне дерево, яке у давнину вважали священним. У Біблії кедр згадують більше 70 разів. Ці дерева живі здравниці. Повітря під цим деревом стерильніше, ніж в операційних найсучасніших лікарень. Хвоя кедра виділяє в п’ять разів більше ефірних масел, аніж сосна. А ще кедрові горіхи одні з найдорожчих на ринку, а за поживністю вони об’єднують у собі корисні властивості всіх горіхів».

Тетяна Мадісон мешкає у поселенні родових помість «Долина Джерел» неподалік Києва. Воно було створене 15 років тому після виходу серії книг «Звенящие кедры России» Володимира Мегре. У цих книгах описана модель гармонійного життя родини в живому просторі, створеному самими ж ії членами та вперше прозвучала  цінність кедрів, як родових дерев та їх особливий вплив на довкілля та людину.

«У нашому поселенні кожна сім’я має гектар землі, — розповідає  Тетяна Мадісон. —  Ми висадили на нашій ділянці близько 50 кедрів. Хочемо у себе виростити невеличкий кусочок ароматної щедрої тайги».

Громадська організація «Кедри України» проводитьс багато цікавих акцій і соціальних програм.

«Ми відвідуємо дитячі садочки, школи, — зазначає пані Тетяна. – Проводимо екоуроки, разом із дітьми ми висаджуємо горішки і саджанці кедрів, розповідаємо їм про користь цих дерев, даруємо від своєї організації саджанці для територій цих закладів. Ще проводимо конкурси малюнків, пісень і віршів, проводимо майстер-класи із саджання кедрів. І ще традиційно напередодні Нового року  проводимо екоутренники та організовуємо 23 грудня Парад «Еко Дідів Морозів», аби закликати українців не купувати зрубані ялинки, а саджати на подвір’ї новорічні дерева або ж купувати у горщиках, берегти хвойні ліси. Також ми висаджуємо кедри масово у Києві, ведемо активну інформаційну кампанію  популяризації цих дерев. Ми переконані, кедри зможуть відновитися на всій території України. Ми маємо свій розплідник кедрів. Ми знаємо всіх, хто в Україні цим займається. Вже зараз маємо власний метод розмноження кедрів контейнерним способом. Тобто висіваємо насіння не відразу в землю, а спершу пророщуємо, тоді садимо в горщики. Тоді є понад 90% ймовірності, що виросте саджанець. Адже якщо садити відразу в землю, то є велика небезпека, що насінину з’їдять миші або птахи».

Ще 300 років тому кедр називали  «овочевим» деревом, тому що росло на кожному подвір’ї. Так як у нас зараз ростуть яблуні і груші. Для сім’ї це було велике багатство, адже дорослий кедр дає врожай близько 50 кілограмів горіхів. А з них можна виготовити і молочко, і масло, і борошно. Всі ці продукти дуже цінні і корисні. Наприклад, кедрове молоко має вдвічі вищу жирність, аніж коров’яче і має більше вітамінів. Біля оселі Тетяни Мадісон ростуть кедри. І хоч дерева ще молоді, зізнається вже відчуває їх унікальні властивості.

«Ми помітили, що кедр має особливу силу, — розповідає жінка. —  Це своєрідне дерево бажань. От підходиш до нього, думаєш про щось хороше і це обов’язково збувається».

Із маленької насінини виростає могутній кедр

Українці навчилися вирощувати кедрові саджанці самотужки. За словами Тетяни Мадісон, вона використовує для пророщування метод Світлани Затонської, яка заснувала розсадник «Кедрова роща» у Вінницькій області.

«Найкраще проростають горіхи кедрів, які зібрані цього року. Минулорічні горіхи теж проростають, але значно гірше і довше, — ділиться досвідом Світлана Затонська. —  Замочувати горіхи можна з вересня по березень, адже в кожній шишці є «швидкі» насінини, що проростають через три тижні, і є насінини «соні», які проростають на другий або навіть третій рік. Горіхи кедра потрібно замочувати у марганцовці, щоб на насінинах створити захист від тих бактерій, які нищать проростки до моменту появи кори. А це відбувається лише за 2-4 місяці  після проростання горішка. Розчин марганцовки має бути за кольором як буряк. Замочувати потрібно на 3 доби. Якщо горіхи не тонуть, то вони старі або пусті. Тому всі горіхи, що не потонули, можна просто викидати».

Далі потрібно злити розчин марганцовки через сито і в жодному разі не мити горіхи. Для посадки використовують грунт із магазину з кислотністю від 4 до 7,5.

Горішки, які у вас є, поділіть на кілька частин, перемішайте їх наполовину з грунтом, розсипте по окремих пакетах,- радить Світлана Затонська. — Всі пакети поставте у відро або закриту посудину і заховайте для стратифікації у погріб або на нижню полицю холодильника. Кожні 2 тижня потрібно виймати горіхи для перевірки стану, перемішувати, додавати талої або дощової води, якщо суміш суха і знову ставити в холодильник. Так до тих пір, поки не з’являться хвостики-корінці. Всі горішки, які почали проростати потрібно відібрати. Горщик місткістю 3-5 літрів заповнюємо магазинною землею до половини. Найкраще підходить грунт для хвойних і азалій. Внизу в горщика мають бути дирочки, щоб зайва вода могла вільно витікати. Можна пікувати у один горщик 15-30 пророслих насінин. Голова проростка (сам горішок) має залишитися на поверхні – так саджанець буде краще рости. Поливаємо саджанці дощовою або талою водою та накриваємо кришкою або пакетом, щоб верх грунту у горщику не пересихав». Перший рік свого життя кедри займають дуже мало місця і спокійно можуть рости десятками у одному горщику. У віці півтора року їх потрібно розсадити в окремі горщики, щоб могли наростити гарний корінь. Для цього потрібно змішати звичайну землю з городу із землею з хвойного лісу, а ще добавити трохи торфу, піску, хвойного опаду. Пересаджувати кедр можна тоді, коли стовбурець рослини матиме насичений коричневий стовбур. До трирічного віку кедри вирощують у контейнерах. А далі висаджують у відкритий ґрунт

«Саме у такому віці його коренева система достатньо міцна, щоб закріпитися на основному місці, — розповідає Тетяна Мадісон. — В умовах українського жаркого степового клімату висаджуємо кедри у напівтінь. За нашими спостереженнями рости він може на всіх ґрунтах по всій території України. Головне, щоб не буда надміру глиниста земля. В яму, куди садитимете, рекомендуємо покласти хвойний сосновий опад. І ним же замульчувати землю довкола саджанця. Після посадки поливаємо саджанці. Також ми рекомендуємо під мульчу розкладати гриби – білі і маслюки. Мікориза – це симбіоз міцелія грибів і коріння дерев. Спори міцелію розповсюджуються на велику площу і тягнуть воду і корисні речовини для кореня дерева. Це найкращий біостимулятор для кедра. Обираємо саме білі гриби і маслюки, адже вони найкраще взаємодіють з хвойними деревами. Можна використати відходи, які залишаються після збору грибів та їх перебирання для приготування їжі або ж купити спеціальний препарат мікоризи в магазині».

Також саджанці потрібно обгородити – це дуже важиво, Адже на них негативно впливає сонце, вітер і сеча собак. На перших п’ять років такий захист необхідний.

«До 10 років кедр як дитина – він потребує особливої уваги, — каже пані Тетяна. —  У засушливе літо потрібно поливати, постійно спостерігати за його станом. До десятирічного віку він росте повільно – приростає по кілька сантиметрів в рік, а потім може прибавляти і по метру».

Перспективний екологічний бізнес

Розведення кедрів – це не лише корисна екологічна ініціатива, а й чудова ідея для бізнесу. Сучасне суспільство потроху змінюється. Люди усвідомлюють, що знищення природи потрібно зупинити і навпаки відроджувати унікальну екосистему нашої планети.
Особливістю кедра є ще й такий факт, що коли він виростає, то природньо «притягує» до себе до 150 нових видів рослин, тварин і птахів.Тобто  саджаючи кедри, по суті, ми садимо майбутні ліси.

За словами Тетяни Мадісон, попит на саджанці кедрів лише зростає. Тому створення розсадників кедрів може бути чудовою бізнес ідеєю.

«Сьогодні трирічний саджанець кедра коштує в середньому 150 гривень, — каже пані Тетяна. – Однак чим старше деревце, тим воно дорожче. Ціни на них з кожним роком зростають. Нещодавно дарували 19-річного кедра у подарунок, то він коштує 7 тисяч гривень. Якщо кедр росте в природі, то починає плодоносити приблизно у 40-річному віці. При гарному догляді і турботі людини вже 15-річні дерева починають давати плоди. Дорослі кедри дають в середньому 50 кілограмів горіхів у рік, тож це також вигідна справа».

Юлія Томчишин

Журнал «Горішник. Технології та Інноваії», №2 (4) жовтень 2018

 

 

 

Поделитесь этой статьей со своими друзьями в соц.сетях
 •  
 • 67
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  68
  Поделились